SMT Academy
menu

Díl IV. Nové možnosti

Michal Kosmál Michal Kosmál 26.03.2021

 

Ahoj, tohle je čtvrtý  díl seriálu o koučování a dnešním tématem jsou Nové možnosti.

Koučování je pro tebe nástroj, který ti má pomoci dostat se z místa A do místa B. Takto jednoduše by se to dalo nazvat. Ne vždy je však cesta jednoduchá. Často je potřeba zdolat překážky, něco změnit, něco nového se naučit nebo si prostě ujasnit, co vlastně chceš.

V minulém dílu jsme podrobně zmapovali výchozí místo – tedy start, bod A. Tohle ujasnění vneslo do procesu větší rozhled a lepší orientaci. Nyní je na čase přidat k tomu B: A co chceš místo toho? V komunikaci s koučem je to o hledání nových možností, alternativ, nových výzev, rozevření širších témat nebo ujasnění si, v čem a kde máš potřebu změnit současný stav. Je to objevování odpovědí v novém, tvůrčím rozměru myšlení. Lidé kolem nás už jsou takoví – rodiče, trenéři, přátelé – že velmi často říkají, co bys měl dělat, co bys neměl dělat, čemu by ses měl vyhnout, naopak po čem bys měl skočit, někdy vědí za tebe, jak se cítíš a jak by ses měl “nebát“ a říkají ti: neboj se, nestresuj tolik nebo nebuď „posraný“ – jsou to samé dobré rady, které se ti však moc nehodí. Časem zjišťuješ, že je to jen jejich úhel pohledu, který jaksi nejde vzít a nalít z venku dovnitř.

Koučování jde opačným směrem: tahá tvé zdroje zevnitř ven, protože jako koučové věříme, že člověk je ve své podstatě v pořádku, nic mu nechybí, jen se potřebuje se svými zdroji naučit lépe pracovat, aby je mohl efektivněji využívat.

Když umíš říct A, řekni B!

Když hledáš s koučem Nové možnosti, je žádoucí nalézt odpověď, za co bys chtěl své startovní místo A vyměnit – jak se říká: Když umíš říct A, řekni i B. Kam bys chtěl vlastně dojít? Když nechceš mít strach – co chceš místo toho? Když nechceš být nervózní – co chceš místo toho? Když se neumíš v tréninku vyhecovat – co bys chtěl místo toho? Když nevycházíš s trenérem – jak bys s ním chtěl vycházet? Když něco nemáš nebo něco nejde, co chceš mít a co chceš, aby to šlo?

Je to opravdu tak snadné? Úplně ne, ale je to začátek tvé cesty, tvé změny. Pokud si lépe ujasníš, že místo strachu chceš odvahu, místo nervozity klid, místo apatie větší vzrušení, místo neshod s trenérem fungující vztah nebo místo nesoustředěnosti schopnost koncentrovat se na to důležité, otevírá se ti nová brána tvého rozvoje. Zjistíš, že se můžeš v mnoha směrech rozvíjet. Že tvá kariéra nabízí nespočet nových možností – za předpokladu, že opravdu chceš. Bez tvého chtění se nic nestane – jak už jsem řekl, z venku dovnitř to funguje dost mizerně, zevnitř ven se otevírá cesta růstu. Každopádně jde o začátek změny v tvém myšlení. Tato změna a nové myšlenky se mohou časem projevit v tvém chování a ve hře, pokud si vybereš vhodný cíl a budeš na něm určitý čas pracovat. – ale o tom až někdy jindy. Tedy poslední krátké shrnutí: každý problém nabízí také řešení, každá mizernost má taky svůj opačný pól.

Postupným objevováním světa možností se zvětšuje také naděje, že můžeš dosáhnout pozitivní změny…

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články