V závodech a soutěžích vítězí sportovci, kteří trénují tělo, mysl a psychiku. Jenže mysl a psychiku činkami neposílíte. Od toho je tu obor sportovní psychologie, která učí sportovce, jak zvládat stres, jak dosáhnout výsledků a jak se vypořádat s porážkami. Nejen to je sportovní psychologie.
Sportovní psychologie pro posílení psychické odolnosti
Zájem o sportovní psychologii neustále stoupá. I tak si sportovci nejsou jisti, jak jim může sportovní psychologie pomoct. Často se setkáváte v novinách s informacemi, že sportovec „vypadal psychicky unavený“, že „ve hře prokázal velkou psychickou odolnost“ nebo že „tým nemá správný mentální postoj, aby porazil soupeře“.
Sportovní psychologie je věda i umění. Sportovní psycholog, kouč a mentor se musí přizpůsobit osobním potřebám klienta a najít správný koncept technik, které zvýší jeho sportovní výkon, zlepší osobní pohodu a udrží sportovní výkonnost na vrcholové úrovni.
Někteří sportovci si neuvědomují, že mentální příprava je stejně důležitá jako fyzická. Mentální přípravu podceňují a nejsou tolik psychicky odolní jako soupeři. Naštěstí lze mysl a psychiku trénovat stejně jako fyzickou stránku těla.
Sportovní psychologové pomáhají zlepšit sportovní výkony
Jste tělem a duší zapálený sportovec a chcete dosáhnout vytyčených cílů? U sportovců na všech úrovních mohou nastat okamžiky, kdy jim psychika zasahuje do sportovních výkonů a oslabuje fyzickou kondici. V takovém momentě přicházejí na scénu sportovní psychologové, kteří se hloubkově věnují psychologii sportu.
- Sportovní psychologové pomáhají sportovcům zlepšit zdraví, sportovní výkon a duševní pohodu.
- Sportovní psychologové zkvalitní váš život.
Máte pocit, že byste takového psychologa potřebovali? Služby sportovních psychologů může využít každý člověk. Sportovní psychologové se nezaměřují pouze na vrcholové a profesionální sportovce, ale věnují se také amatérským a rekreačním sportovcům. S jejich pomocí budete mít radost ze sportu a zvládnete cvičební plán.
Proč vyhledat služby sportovního psychologa?
Sportovní psychologové se zabývají celou škálu oblastí. Někteří poskytují komplexní služby, jiní se zaměřují na dílčí oblasti psychologie sportu.
- Sportovní psychologové doplňují mentory a kouče. Ovládají psychologické metody a učí sportovce motivační techniky, které podpoří jejich výkon.
- Sportovní psychologové pomáhají sportovcům s psychickými problémy, které ovlivňují jejich sportovní výkon. Využívají jak poznatky z psychologie sportu, tak z psychoterapie.
- Sportovní psychologové pracují také s klienty, kteří nesportují nebo kteří si chtějí vytvořit pohybové návyky.
Sportovní psycholog vás dostane na vrchol
Sportovci nejsou stroje. Mají emoce a zdravotní problémy jako běžní lidé. Sportovní psycholog je jejich pomyslnou berličkou, aby nepodlehli tlaku a životním pádům. S čím konkrétně pomáhá sportovní psycholog sportovcům?
- Stanovit si cíle.
- Zlepšit soustředění a pozornost na daný cíl.
- Vizualizovat si cestu k cílům.
- Přestat vnímat rušivé prvky, například hluk fanoušků.
- Posílit psychickou odolnost.
- Motivovat se k výkonu vnějšími a vnitřními motivátory.
- Vyrovnat se s tlakem na výkon.
- Soustředit se před startem.
- Předcházet syndromu vyhoření (tzv. burn out syndrom).
- Naučit se taktiku, jak zůstat při závodech v klidu.
- Naučit se relaxovat.
- Urychlit uzdravení a návrat ke sportu.
Jaké techniky používají sportovní psychologové?
Sportovní psychologové využívají několik psychologických technik. Jaké konkrétní techniky aplikují na sportovce?
- Relaxace: úkolem je zvýšit sportovcům sebevědomí, posílit koncentraci a zmírnit úzkosti a stres. Sportovci se učí vnímat své tělo a zjišťují, jak se chová při stresu. Soustředí se na zvýšenou srdeční frekvenci nebo napětí ve svalech.
- Hypnóza: výzkumy ukázaly, že hypnotická sezení pod vedením psychologa zlepšují výkon sportovců bez ohledu na sportovní odvětví.
- Kognitivně behaviorální terapie: díky této terapii sportovci umějí identifikovat a měnit destruktivní myšlenky a chování. Výsledky jsou ohromující – tato terapie prokazatelně snižuje úzkost a zlepšuje sportovní výsledky.
- Regulace psychického stavu: sportovci se učí regulovat emoce a úroveň vzrušení v mozku hlubokým dýcháním, poslechem hudby nebo svalovou relaxací.
- Vizualizace: tato metoda pomáhá sportovcům k uvolnění a mentálnímu soustředění. Představují si konkrétní situace, a tím dochází k mentálnímu tréninku.
- Rituál před výkonem: sportovci před sportovním výkonem vykonávají určitý úkon, který jim zvýší koncentraci a sníží úroveň úzkosti.
- Vnitřní řeč: sportovci využívají sílu vnitřních monologů, které obsahují myšlenky, slova a citáty. Monolog zlepšuje soustředění a sebedůvěru.
Sportovní psychologie vs. koučink a mentorink
Profesionální sportovní mentoři a kouči mají za sebou úspěšnou sportovní kariéru a čerpají ze svých zkušeností. Opírají se o sportovní psychologii a doplňují práci sportovních psychologů. Své znalosti a zkušenosti využívají k mentálnímu tréninku a koučování sportovců. Tvoří tak nedílnou součást týmu sportovce, protože:
- Vedou sportovce k mentální přípravě.
- Používají ověřené metody a techniky, kterým sami věří.
- Pomáhají sportovcům překonat sportovní neúspěchy.
- Dávají sportovcům rady, jak se posunout v kariéře.
Ideální je spolupracovat s koučem, sportovním psychologem a mentálním trenérem.
Kdy vyhledat pomoc sportovního psychologa?
Řada lidí má proti psychologům předsudky. Přitom pomáhají jak sportovcům, tak nesportujícím lidem. Zmiňme situace, kdy kontaktovat sportovního psychologa:
- Jako sportovec nedosahujete vytyčených cílů. Místo radosti z výkonu cítíte úzkost. Špatně se koncentrujete a nevěříte si.
- Jako rodič přestáváte rozumět svému sportujícímu dítěti a nevíte, jak mu pomoct k lepším výsledkům.
- Jako trenér se cítíte pod nesmírným tlakem. Nedokážete prosadit tréninkové metody a nevidíte smysl své práce.
Vše začíná v hlavě. S pomocí sportovního psychologa změníte myšlení, zpracujete vnitřní bloky a najdete motivaci.
Jak najít špičkové sportovní psychology?
V minulém století byste takřka nenarazili na kvalifikované sportovní mentory ani sportovní psychology. V současné době mají sportovci jiný problém: jak rozpoznat kvalitního kouče mezi záplavou sportovních koučů, mentorů a psychologů? Sportovci mnohdy ztrácí čas s lidmi, kteří nemají potřebné vzdělání a zkušenosti.
Najděte si sportovního psychologa, mentora a kouče, který má zkušenosti se sportovci na všech úrovních – nejen s profesionálními sportovci, ale i rekreačními sportovci.
TIP: ptejte se sportovních psychologů, mentorů a koučů na tyto informace:
- Jakou mají kvalifikaci?
- Spolupracují se sportovci, kteří se věnují stejnému sportu jako vy?
- Mají za sebou praxi se sportovci, trenéry nebo rodiči sportujících dětí?
- Setkají se s vámi osobně nebo přes videochat?
Vyhledejte si na internetu, s jakými sportovními psychology a odborníky mají dobré zkušenosti známí sportovci a trenéři.
Kde najdete nejlepší sportovní mentory a kouče?
Na našich stránkách najdete sportovní mentory a mentální kouče, které vám můžeme s klidným srdcem doporučit. Obraťte se s důvěrou na naše mentory a kouče a vyberte si odborníky v souladu s vašimi požadavky a potřebami.
Přihlaste se na akademii a vzdělávejte se
Pokud vás zajímá sportovní psychologie, koučink a mentorink, prohlubujte znalosti na největším českém vzdělávacím portálu. Naše SMT Academy se soustředí na sportovní psychologii a mentální přípravu. Vzdělání probíhá online nebo prostřednictvím kurzů. Vzdělání a kurzy jsou určené pro:
- sportovce,
- trenéry,
- management,
- kouče,
- rodiče,
- oddíly,
- studenty
- a další zájemce.
Sportovní psychologie přináší výhody jak profesionálním sportovcům, tak amatérským a rekreačním sportovcům. Psychologové využívají techniky, které zvyšují výkon a motivaci a posilují lásku ke sportu.