SMT Academy
menu

Spolupráce s TK Sparta Praha – tenisový klub

Petr Vališ Petr Vališ 15.03.2024

Bohatá historie TK Sparta Praha

TK Sparta Praha – tenisový klub je jedním z nejstarších tenisových klubů v České republice. Díky svému vzniku již na počátku minulého století má pevné místo v historii českého sportu. Klub se zformoval v roce 1905. Od té doby prošel několika stěhováními, než se roku 1953 usadil u břehu Vltavy na okraji Stromovky v Bubenči.

Slavná jména a úspěchy klubu

Historií tenisové Sparty prošly takové legendy českého sportu a světového tenisu jako Karel Koželuh, Vladimír Zábrodský, Helena Suková, František Pála, Jan Kodeš, Martina Navrátilová, Petr Korda, Hana Mandlíková či Miroslava Bendlová-Koželuhová. Klub je hrdý na své spojení s těmito ikonami tenisu a jejich úspěchy. Ty nepochybně zanechaly nesmazatelnou stopu v historii klubu i českého tenisu jako celku. Z trenérských osobností současnosti můžeme jmenovat Daniela Filjo, šéftrenéra vrcholového tenisu, který provázel například Kateřinu Siniakovou, Lindu Fruhvirtovou, nebo Lucii Havlíčkovou.

Moderní vybavení a význam pro český tenis

TK Sparta Praha se postupně vyvinula do dnešní moderní podoby díky rekonstrukcím po ničivých povodních v letech 2002 a 2013 a po rozsáhlé přestavbě zázemí v roce 2020. Klub dnes nabízí rozsáhlé moderní vybavení včetně 23 venkovních kurtů a 12 krytých kurtů v pevných a nafukovacích halách. Tím se moderní sportoviště oddílu staly nejen místem pro profesionální trénink a turnaje, ale i pro přípravu dětí, mládeže a rekreačních hráčů. Přispívá tak k rozvoji českého tenisu v různých věkových a výkonnostních kategoriích.

Spolupráce SMT Academy a TK Sparta Praha v oblasti sportovní psychologie

SMT Academy a TK Sparta Praha se spojily v úsilí posílit oblast sportovní psychologie a mentální přípravy sportovců. Petr Vališ je hlavním mentorem spolupráce a koordinátor individuálního programu, který je upraven na míru tomuto špičkovému tenisovému oddílu. David Vavruška, dlouholetý fotbalový trenér z nejvyšší české fotbalové soutěže, je hlavním mentálním koučem a tváří této spolupráce. Koordinaci koncepčního vzdělávání jsme zahájili prostřednictvím individuálního koučování a mentoringu sportovců a trenérů. SMT Academy už pravidelně předává své zkušenosti prostřednictvím kurzů a seminářů pro sportovce, trenéry i rodiče. Tato platforma má za cíl zahájit systematickou práci s mentální přípravou trenérů i sportovců v českém tenisovém prostředí.

Zlepšení mentální přípravy v tenisu

Prvním cílem této spolupráce je řešení současných nedostatků v oblasti mentálního nastavení a připravenosti účastníků programu. Díky sportovně-psychologické práci a mentální přípravě očekáváme zlepšení schopnosti jednotlivých sportovců. Zaměříme se na práci s hlavou jak během tréninku, tak i během zápasů. SMT Academy si klade za cíl posunout nejen sportovní, ale i lidskou stránku mentální přípravy sportovců a trenérů. Psychologický a mentální trénink jsme nastavili nejen pro přípravu a domácí zápasy, ale i pro účast na turnajích nebo online konzultace.

Koncept mentálního tréninku a koučování v tenisu

SMT Academy, vedená Petrem Vališem a Davidem Vavruškou, aplikovala osvědčený koncept vzdělávání ze Švýcarska na potřeby českého sportovního prostředí. Tento koncept jsme pro potřeby tenisu nastavili tak, aby mohl pomáhat jak menším oddílům s nižším rozpočtem, tak i velkým tenisovým spolkům a asociacím. Věříme, že i v českém prostředí dokážeme změnit tenisovou etiku a zdravou výkonnost k lepšímu. Alespoň částečně tak navážeme na guru mentálního koučování ve sportu, Timothy Gallwey.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články