SMT Academy
menu

Vyhozené milióny aneb vztah trenér – mentální kouč

Michal Kosmál Michal Kosmál 17.11.2020

VYHOZENÉ MILIÓÓÓNY!

Kolik tak stojí příprava reprezentanta?

To bude asi dost vysoká částka, že? Nechodí do práce, z něčeho musí žít, jezdí na soustředění, hraje prestižní utkání.

Jen si představ, že by sis takového reprezentanta krmil – myslím tím, že bys ho platil ze svého. Byl bys jeho trenér, například v nějakém individuálním sportu. Jezdili byste spolu na závody a tak různě. Dost by ti záleželo na tom, aby byl “kůň tvojí stáje“ úspěšný. A tak bys ho tepal a tepal a tepal a pořád by ses divil, že nevyhrává. Mezek jeden…

Možná by ti ani nedošlo, že na tom máš jako jeho trenér velký podíl.

To přece on, reprezentant, slaboch jeden!

Smutné je, že se toto často reálně děje.

Trenér je osoba, která zastává roli odborníka, rádce, učitele, kamaráda a taky prvního psychologa. Jenže když dávali psychologii, chyběl. Neslyšel a nepochopil, že lidé jsou jako “soustava citových nádob“, z nichž některé si nedovedou naplnit sami. K tomu právě slouží vztahy – potřebujeme ty druhé – jsme sociální tvorové. Trenér a hráč – to je vztah. Kvalita tohoto vztahu bude silně zasahovat do výkonnosti sportovce a v individuálních sportech o to víc. Jistě sis všiml, že fotbalový hráč si svého trenéra vyměnit nemůže, ale tenista ano. Proč to dělá?

Můžeme teď spolu uznat, že není od věci tu a tam na ty “lenivé“ (třeba i reprezentanty) občas zvýšit hlas. To není ten boj, za který chci nasazovat krk. To, co mi však není lhostejné, je stejná spoluzodpovědnost trenéra za konečný výkon jako samotného hráče. Toho trenéra, který nepochopil, že vztah je:

  • O bezpečí
  • O respektu
  • O komunikaci
  • O zájmu
  • O podpoře
  • O individuálním tempu učení
  • O empatii…

O spolupráci, jejímž základem je vztah a kde jeho úroveň a kvalita spolurozhoduje o finálním výkonu.

Jak ten příběh pokračuje?

To je jednoduché. Trenér i nadále jeví spíše nezájem než zájem, více nekomunikuje, než komunikuje, častěji kritizuje a tlačí, než učí a podporuje a hlavně se neustále dokola diví, že to tomu reprezentantovi nejde. A reprezentant platí kouče, aby mu pomohl to zvládnout a překonat. Jeho citové nádoby jsou vyschlé.

Milion sem či tam. Co už, však on to někdo zaplatí…

PS: Smutné prostě je, že místo aby kouč spolupracoval s trenérem na růstu sportovce, pracuje kouč se sportovcem na “budování brnění a štítů“ proti vlastnímu trenérovi. Hurá do boje!

https://www.smtacademy.cz/

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články