SMT Academy
menu

Děti rodičům

Michal Kosmál Michal Kosmál 09.06.2022

V pondělí 6.6.2022 proběhl v Krnově seminář Davida Vavrušky JAK NEUBLIŽOVAT, ALE POMÁHAT, který byl určený hlavně rodičům a sportovním trenérům. Iniciátorem akce bylo sdružení TRENÉŘI NA KRNOVSKU, které podněcuje osvětu v regionu právě tímto směrem. Protože jsem byl osobně přítomen, napadlo mě podpořit myšlenky ještě krátkým příspěvkem. Třeba si v něm někdo najde inspiraci. Děkujeme za pozvání dvojici Vašek Sigmund a Štěpán Lhoťan a držíme jim palce v dalších aktivitách!

Milí, rodiče…

…my, vaše sportující děti, máme pro vás vzkaz. Milí rodiče, čtěte prosím pozorně, protože naše dětství nabízí jen omezený čas.

Jsme vašimi učiteli a nejlepšími odborníky na výchovu. V našem chování se totiž odráží naše potřeby a naše emoce vám signalizují, co právě prožíváme. Vy máte jako rodiče velký úkol: naučte se je číst a porozumět, jaké doopravdy jsme. Ne jakými bychom měli být…

Víme, že je to velký a odvážný úkol. Ale když už jste si nás pořídili, je potřeba za to přijmout rodičovskou zodpovědnost.

Vystupte, prosím, ze své představy o nás. Více si, prosím, všímejte, jaké doopravdy jsme.

Chtít neznamená potřebovat

Rádi a naléhavě bychom vás chtěli poprosit, abyste nám nedávali vše, co chceme. Je toho spousta, co chceme, ale přitom to nepotřebujeme. Vy, při své moudré dospělosti rodiče, byste to měli vědět a tímto vnitřním hlasem se řídit.

My opravdu nepotřebujeme věci, ale “VZTAH“ plný bezpečí, jistoty, přijetí a lásky. Patříme k vám a chceme se tak taky cítit. Chceme se cítit “cítěni a vítáni“. Když k tomu přidáte podporu a povzbuzení místo výčitek a hněvu, nominujeme vás na cenu Rodiče roku!

Také vás žádáme, abyste nás nezprošťovali povinností. Jak jinak bychom se to vše, co život obnáší, měli naučit? Přes vaši velkou lásku – neulehčujte nám to a nedělejte za nás nic, co nesvedeme sami! Pokud něco nezvládneme, trpělivě nás to učte. Později, až nás potkají nároky reálného života, by nám to mohlo chybět.

Rodičovství jako příležitost

Vy, naši rodiče, někdy vnímáte výchovu jako souboj mezi námi malými a vámi velkými. Boj o to, co je správně, co špatně a kdo má pravdu. My s tím nesouhlasíme. Výchova je spíše neustálý boj rodiče se sebou samým, nikoli s námi. Z tohoto rozporu může vzejít váš rodičovský růst, pakliže si vyberete následující ukazatel: následujte cestu pochopení, vzájemného respektu, nabídnuté opory a opravdového vzoru.

Když rozbijete skleničku, pravděpodobně nechcete, aby po vás váš partner křičel. Jistě jste to neudělali schválně. Chovejte se k nám, prosím, se stejným respektem, jako se chováte většinou k jiným dospělým. My nejsme pokažení. Jsme jen malí, vše teprve objevujeme, učíme se a čeká nás rozmanitá cesta vlastním životem.

Prosím, trpělivě nás na ní povzbuzujte a doprovázejte. Spoléháme na vás!

S láskou vaše děti.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články