SMT Academy
menu

Hrnec na guláš aneb kdy sportovec vybouchne

Redakce Redakce 03.05.2020

Dnes uvaříme Do minuty guláš. Nevěříš?

Pamatuji si jako dítě, jak z toho podivného hrnce vycházela pára. Snad každý pamatuje tlakový hrnec, zvaný taky papiňák. Až později jsem pochopil, že “tlakový hrnec“ zadržuje vznikající energii tepla a REGULOVANĚ s ní nakládá – kontrolovaně “upouští“ přebytek energie ven skrze píst. Výsledkem bylo správně upravené maso na maminčin guláš.

Na chvilku zavři oči a vrať se do dětství…

Ve sportu je to podobné. Až na tu regulaci…

Externí vlivy

  • zahozená šance
  • hráč neplní úkoly
  • rozhodčí nás poškodil

To vše působí na tvůj vnitřní svět, ať jsi trenér nebo hráč. Pokud máš dostatečně zvládnuté “vnitřní způsoby“ zpracování tohoto tlaku, nic se neděje. Dá se to naučit. U nás v SMT Academy je to časté téma koučování. Pokud ne…

… v případě, že v sobě nemáš vybudované funkční nástroje pro zvládání vnitřně se kumulujícího tlaku, je snadné přečíst, co se stane: bouchneš. Neumíš zpracovávat, balancovat a regulovat tlak, který se tak jako tak neustále tvoří.

Je to prostě jen interakce s vnějším světem, kterou nemáš dostatečně zvládnutou.

Tip:

Jestli očekáváš jednoduchou techniku, dnes ti ji nedám. Zvládání vnitřního tlaku je běh na delší trať. Tohle není jednodenní závod, ale spíše dlouhá rallye. Velmi úzce souvisí se způsobem tvého prožívání, který je potřeba nejdříve velmi podrobně prozkoumat, pochopit a teprve potom je možné naučit se “jiný způsob“, jak s tím pracovat a učit se prožívat situaci jinak. Největší škodu napáchají často trenéři, kteří svými neřízenými výlevy totálně rozbijí psychiku svého mužstva. Jedna část mužstva se bojí a druhá to má na háku.

No vidíš. A máme z toho Do minuty pěkný guláš!

https://www.smtacademy.cz/

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články