SMT Academy
menu

Kniha Koncentrace

Petr Vališ Petr Vališ 06.09.2021

Zlí jazykové by řekli, že doba je zlá. Ale ono tomu tak úplně není. Lidé mohou studovat, mohou cestovat, podnikat, uzavírat svazky, zdravotní péče je dostupná pro všechny, a i v potravinách si můžeme vybírat prakticky z čehokoli. A v tom to vězí. To jsou ta největší úskalí dnešní doby, máme, nebo můžeme se mít, moc dobře. Jinými slovy máme také mnoho možností a voleb, ze kterých si můžeme vybírat.

A tím se dostáváme ke koncentraci. Čím více podnětů máte, tím těžší je koncentrovat se jen na jeden. I já jsem tento stav zažil v podnikání. V jednu chvíli jsem měl tolik podnikatelských aktivit, že jsem se pořádně nesoustředil ani na jednu. A právě v tokové chvíli vyhrávají jen ti, kdo se dokáží soustředit a koncentrovat na to nejdůležitější.

Koncentrace ve sportu jako priorita

Možná ještě důležitější, než pochopení koncentrace samotné, vám kniha nabídne rozdělení mezi světy Pozornosti, Soustředění a Produktivitou. Už jako trenér jsem viděl, jakým způsobem dokáže nepozornost nebo ztráta koncentrace zahodit všechnu vaši předešlou snahu a tvrdý trénink. Někdy stačí vteřina nepozornosti a ztratíte několik let přípravy. Jen málo sportovců, ale hodně vítězů, si tento důležitý stav uvědomuje.

Kniha Koncentrace (Bailey, 2020) se dotýká i významu energie. Dobíjení a vybíjení energie je něco, co znali už naši předci, především pak  asijských zemích byli v tomto ohledu velmi daleko. Vaše vnitřní energie je jako baterie, která se vybíjí a čas od času potřebuje nabít, nebo vyměnit. Nic s tím neuděláte, tento cyklus si buď přiznáte, nebo váš motor prostě pojede na prázdno. Především kapitola „Odpočinek není ztráta času“ a vysvětlení významu kvalitního spánku vám určitě otevře oči.

Ať už profesionální nebo hobby sportovci, kteří se chtějí někam posouvat, si musí poskládat všechny složky tréninku pěkně vedle sebe. Určením priorit si poté určíte směr trénování. Na konci každého plánování ale jednoduše nesmíte zapomenout na složku koncentrace a práce s hlavou. Psychologická a mentální příprava pracuje s koncentrací prakticky v každé fázi mentálního tréninku. Prioritou se pro vás musí stát uvědomění bytí TEĎ a TADY, efektivní využití času, zúročení tvrdé přípravy a plná koncentrace na klíčové body sportovní činnosti.

Skvělé využití v praxi

Někdo by řekl, že je kniha pro toto téma poněkud dlouhá. Kdo ji ale dočte do konce, zjistí, že to prostě jinak být nemohlo. Pokud byste si přečetli jen jednu kapitolu, buď si řeknete, že to je přece jasné, nebo že tohle je pro vás moc těžké. Během čtení se dostanete od obecných témat k velmi praktickým cvičením, jak se umět lépe koncentrovat.

Doporučení SMT Academy

Naše rady a doporučení si necháváme do našich seminářů a školení, ale u tohoto tématu něco zaznít prostě musí. Většina lidí si neschopnost koncentrovat se ani neuvědomuje. Proč? Protože se nekoncentrují. Je to jako začarovaný kruh. Takovým lidem prostě život plyne pod rukama, mají pocit, že čas utíká moc rychle, a vlastně nic nestíhají. Když si na něco mají najít čas, tak to nejde. Jediným řešením je na chvíli se zastavit a zpozornět. Všimnete si, co se vlastně děje kolem vás, a především s vámi. Vaše uvědomění začne pracovat. Bohužel, nebo možná spíše bohudík, takovým závěrům docházíme hlavně během koučování úplně jiných témat a problémů našich klientů.

Když ale seberete síly a knihu „Koncentrace“ si přečtete, jsem si stoprocentně jistý, že to změní jak váš
sportovní svět, tak váš pracovní i osobní život.

Tým SMT Academy.


Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články