SMT Academy
menu

Kniha Vnitřní svět vítězů

Petr Vališ Petr Vališ 26.02.2022

Kdo se zabývá mentálním koučinkem, pravděpodobně ho jméno Mariana Jelínka jako autora této knihy nepřekvapí. Kniha Vnitřní svět vítězů vlastně shrnuje jeho životní poslání po kariéře kondičního trenéra. To, jak funguje mysl a vnitřní svět každého jedince dokázal Marián Jelínek přenést i do podnikového prostředí, kde ho řada manažerů využívá jako osobního kouče.

Pojmy jako pozornost, vůle, odolnost, a další, najdete skoro na každé stránce. Velmi zásadním pojmem je pro Mariana Jelínka „emoce“. Jde o hybnou sílu našeho chování a prakticky řídicí jednotkou našich činů. Vnitřní síla je s emocemi úzce spjatá, proto ovládat své emoce vlastně znamená ovládat svou vnitřní sílu. A i když ve sportu není vidět, rozhoduje o sekundách i minutách, rozdíly mezi profesionálem a šampionem.

Zóna optimálního nastavení

Tato kapitola v knize nemohla chybět. Zóna optimálního nastavení je pojem, který pan Jelínek opakuje ve většině svých přednášek a rozhovorů. Jak správně říká, podstatou toho najít optimální zónu, je nejdříve poznat sám sebe. V zásadě nejde o nic jiného, než poznat, v jakém stavu a rozpoložení jste schopni podávat co nejlepší výkon. Každý k dosažení takového stavu potřebuje něco jiného. A ano, kniha Vnitřní svět vítězů (Jelínek, 2019) se vás vlastně snaží celou dobu do tohoto optimálního stavu dostat.

Vnitrni svet vitezu marian jelinek smt academy

Individuální pojetí problematiky

Práce s výkonem a nastavením psychiky se prolíná v koučování, sportovní psychologii i mentorském přístupu ke sportu. Zde má autor přístup, který se vlastně prolíná hned všemi světy. Považuje se za kouče, staví na sportovní psychologii, prodává se jako mentor.

Kdo se nezajímá o konkrétní přístupy k práci hlavou ve sportu, kniha Vnitřní svět vítězů je skvělým povídáním o tom důležitém v pojetí zkušeného kouče. Většinu známe problematiky dokázal pojmenovat svými názvy a shrnout je do srozumitelné podoby. Zobecnění a jednoduché vysvětlení je pravděpodobně to nejcennější na této knize.

V SMT Academy se tématice vítězů věnujeme podrobně v semináři Michala Kosmála Jak se stát vítězem.

Doporučení SMT Academy – Kniha Vnitřní svět vítězů

Každý sportovec by si měl tuto knihu přečíst jako povinnou literaturu. Možná ještě více než sportovec, tak jeho trenéři a vedení oddílů. Po přečtení pochopíte význam práce s hlavou a jaké faktory ji nejvíce ovlivňují.

Co bychom knize možná trochu vytkli je omezená návaznost na obecný mainstream v práci s hlavou sportovce. Kdo pracuje se zahraniční literaturou nebo metodikami, bude se mu tato kniha zdát trochu o všem a o ničem. Skvěle zabředne do mnoha témat jako emoce, hodnoty, odolnost, vůle, síla mysli, ale žádné nedokáže probrat do hloubky.

Kniha Vnitřní svět vítězů je tedy ideální pro ty, kdo s prací s hlavou teprve začínají, nebo by chtěli pochopit, proč vlastně ve sportu koučovací přístupy využít. Dostanete skvělý pohled na problematiku očima zkušeného kouče a kondičního trenéra Mariana Jelínka.

Tým SMT Academy.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články