SMT Academy
menu

PARAMETRY + TRÉNINK = ZLEPŠENÍ

Michal Kosmál Michal Kosmál 02.04.2022

Chceš se zlepšit. Jaké parametry budeš sledovat?

Zaskočil jsem tě touto otázkou?

Protože konzultuji se sportovci denně, objevuje se zde jistý “nešvar“, který brání posunu sportovce.

O čem tady mluvím? Například o tom, že nemáš stanoveny žádné konkrétní parametry, které by vystihovaly tvůj posun. Trénuješ jako blázen. Fyzicky to drtíš, přidáváš si, ale nemáš v rukách žádný “důkaz“, že došlo ke zlepšení. Až na subjektivní pocit. Ten je důležitý, opravdu důležitý. Avšak může nést zcela zavádějící informaci. Víš, kolik fotbalistů a hokejistů “má pocit“, že dělá fakt maximum, a přitom to není žádná objektivní pravda? Mám jich v kartotéce několik. Až následné konzultace odhalily, že dělat sport jako profesionál vypadá trošku jinak…

Jak řekl jednou můj kolega, kondiční trenér:

Pocit sportovce není relevantním měřítkem jeho zatížení!

Takže zpět k parametrům.

Nevím, jaký děláš sport, ale každá dovednost ve sportu nese nějaké parametry. Nejčastěji čas, počet nebo vzdálenost. Nebo také vizuální informaci. Někdy může tvůj úsudek doplnit někdo z okolí, kdo tě dobře zná a přidá tak to, co ty u sebe nejsi schopen vidět nebo vnímat. Parametry se často opakují, dají se sledovat v čase a také lze pro jejich měření vytvořit podobné, ne-li stejné podmínky.

Pokud se chceš tedy v něčem konkrétním konkrétně zlepšit, promysli si, které parametry ti pomáhají “sledovat vývoj a posun“.  Stanov si “vstupní“ hodnoty a po čase se k nim vrať. Srovnej je s novým měřením a vyhodnoť si, jestli tvé úsilí vede k opravdovému zlepšení.

Jednou jsme s hráčem použili škálu 1-10 pro měření koncentrace v tréninku. Nejdříve jsme vsadili na subjektivní pocit. Když se cítil koncentrovaný, dával si vysoké hodnocení 8-9. Když ne, hodnocení bylo 4-6. K vysokým hodnotám však patřily další “sledovatelné“ parametry, které s koncentrací velmi úzce souvisely: počet vyhraných soubojů, čas na míči, přesné přihrávky / zbytečné ztráty nebo taky ohlasy v týmu. K nízkým hodnotám jsme se ptali, co koncentraci ruší a oslabuje. Za dva měsíce se vysoké hodnoty staly zcela přirozenou stránkou jeho přístupu…

Měř – trénuj – měř. Sleduj konkrétní parametry. Vyplatí se to!!!

Koučování ti s nastavením parametrů pomůže. Využij služeb některého z našich koučů, projdi s ním svůj výkon a rozhodni se, které parametry potřebuješ sledovat. Tvůj konkrétní a přesný fokus se stane příčinou, která zafunguje!

Způsobí to, kvůli čemu přece tolik trénuješ: posun a zlepšení!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články