SMT Academy
menu

Sportovní psycholog: cesta k lepším výkonům

Petr Vališ Petr Vališ 03.05.2023

Sportujete a chtěli byste dosáhnout vytyčených cílů? Dostat se mezi sportovní špičku? Zlepšit svůj výkon? Svěřte se do rukou sportovního psychologa nebo mentálního trenéra, který je odborníkem v oblasti duševního zdraví a expertem na mentální rozvoj. Prozkoumejte s námi hlouběji roli sportovního psychologa. Jakým způsobem pomáhá profesionálním a amatérským sportovcům? A jak pomůže vám?

Sportovní psychologové vědí, jak zlepšit sportovní výkon

Sportovní psychologové jsou machři ve svém oboru. Vystudovali vysokoškolský obor psychologie nebo sportovní psychologie a díky svým znalostem s vámi dokážou hotové divy. Pomohou vám:

 • Zvládnout enormní tlak na výkon.
 • Předejít syndromu vyhoření.
 • Popasovat se s psychickými problémy.
 • Odstranit psychické bloky.
 • Udržet si dobrý duševní stav.
 • Zvýšit výkon.
 • Zvládnout vztek, trauma a agresivitu.
 • Pozvednout psychiku po zranění a během rehabilitace.
 • Překonat strach z neúspěchu a zvýšit sebevědomí.
 • Připravit se psychicky na soutěž.
 • Osvojit si předzápasovou nebo předzávodní rutinu, například naučit se koncentrovat.
 • Zlepšit efektivitu tréninku.

Hlavní úloha sportovního psychologa: mentální příprava

Sportovní psychologové vám pomohou ke správnému vnitřnímu nastavení pomocí mentálního tréninku. Díky tomu se budete cítit vyrovnaně a koncentrovaně a dosáhnete lepších sportovních výsledků. Svého sportovního psychologa mají jak vrcholoví sportovci, tak profesionální sportovní týmy.

Další úlohy sportovního psychologa: vnitřní motivace a řešení problémů

Sportovní psychologové rovněž pomáhají sportovcům najít vnitřní motivaci k dosažení cílů a podporují je v náročných životních obdobích. Zároveň učí sportovce řešit problémy a rozhodovat se v situacích, kdy musí rychle a efektivně reagovat, například na průběh soutěží.

Sportovní psychologové pro každý sport

Sportovní psychologové se zaměřují na konkrétní sport nebo spolupracují se všemi možnými sportovci. Tito odborníci se dokážou přizpůsobit různému sportovnímu prostředí a disciplíně.

Věděli jste, že sportovní psycholog spolupracuje se sportovci na všech úrovních? S dospělými lidmi, kteří chtějí začít sportovat, ale nikdy u sportu nevydrželi? S rodiči sportovců i sportovními trenéry dětí a dospělých? S mládeží a dospívajícími dorostenci a juniory, kteří se hledají nejen ve sportu, ale i v životě?

SMT Academy vám nabízí mnoho řešení od individuální spolupráce po absolvování řady kurzů a seminářů. Stačí si vybrat některého z našich mentorů a koučů, nebo se přihlásit na naše kurzy!

Konec stigma: kdo nemá sportovního psychologa, ztrácí výhodu

Co si budeme říkat: sportovci dlouho před veřejností tajili, že mají nějaké psychické problémy. Bránilo jim v tom sociální stigma, kdy se nahlíželo na člověka s duševním onemocněním jako na nemocného. Naštěstí tato doba pominula a dnes je spolupráce se sportovními psychology a mentálními kouči běžná. Se svými psychickými potížemi se svěřil také plavec Michael Phelps a vyslal tím jasný signál ostatním sportovcům, že není ostudou vyhledat pomoc sportovních psychologů.

Věděli jste, že vrcholoví sportovci jsou stejně náchylní k duševním problémům jako nesportující lidé? Někdy se k tomu přidávají i další problémy, nejčastěji stres z tlaku, že musí podávat výkony na vrcholové úrovni.

Sportovní organizace a kluby vědí, že duševní zdraví je stejně důležité jako fyzická kondice. Spouštějí různé podpůrné programy, které vedou zkušení sportovní psychologové a mentální koučové. Ti kromě toho pracují na rozvoji komunikace a spolupráce mezi sportovci, trenéry a ostatními členy týmu.

Tipy, jak najít špičkového sportovního psychologa

Kde najdete nejlepší a nejzkušenější sportovní psychology? Zkuste je vyhledat na internetu nebo se poraďte s ostatními sportovci a trenéry, nebo přímo kontaktujte SMT Academy a my vám poradíme. Sportovní psychology a mentální kouče objevíte v každém větším městě přes webové prohlížeče. Zadejte do vyhledávacího pole tyto výrazy (podle toho, v jakém městě žijete):

 • sportovní psycholog Praha
 • sportovní psycholog Brno
 • sportovní psycholog Ostrava
 • sportovní psycholog Plzeň
 • sportovní psycholog Liberec
 • sportovní psycholog Hradec Králové
 • sportovní psycholog Olomouc
 • sportovní psycholog České Budějovice
 • sportovní psycholog Karlovy Vary…

… případně si dosaďte jiné město nebo se rovnou obraťte na náš tým odborníků a lektorů, kteří působí po celém Česku.

Sportovní psycholog neustále reaguje na změny a novinky

Sportovní psychologie je obor, který se neustále rozvíjí a přizpůsobuje novým trendům v oblasti sportu. Dnešní sportovní psychologové využívají moderní technologie a inovativní metody, například biofeedback, neurofeedback nebo virtuální realitu. Úkolem každého psychologa je se celoživotně vzdělávat, aby vám pomohl získat nejvyšší sportovní ocenění.

SMT Academy pro vaši úspěšnou kariéru

Pokud toužíte po úspěšné sportovní kariéře a chcete zvýšit své sportovní výkony, neváhejte a začněte spolupracovat s prvotřídními odborníky ze SMT Academy. Věnovat se vám budou sportovní psychologové, profesionální sportovní mentoři a koučové. S tímto týmem odborníků máte v rukách klíč k úspěchu i medailím!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články