SMT Academy
menu

Kniha Ukliďte si v hlavě

Petr Vališ Petr Vališ 15.11.2021

Hned u názvu knihy Ukliďte si v hlavě je dovětek „stačí 10 minut denně“. Ještě než jsme knihu otevřeli, už jsme se do ní zamilovali. Proč? Udělejte si paralelu ke sportu. S běháním to není 10 minut, ale už 40 minut běhání každý den vás jako amatérského sportovce posune výkonnostně úplně někam jinam. Dokážete si jako profesionální sportovec představit jen 3 dny bez pohybu? A v tom to celé je. Pravidelnost a odpovědnost je někdy mnohem důležitější, než samotná činnost. Mohli bychom si povídat i o podnikání, ale zpátky k této publikaci. Kniha Ukliďte si v hlavě je sportu vlastně plná.

Jedním z největších přínosů této knihy je její zaměření na praxi. V době, kdy se k můžete dostat prakticky k jakýmkoli informacím, jsou praktická cvičení a konkrétní návody zlatem. Kniha Ukliďte si v hlavě vás provede nutnou teorií a nastíní vám význam práce s hlavou. Sportovní paralela je všudypřítomná.

Meditace

Meditace je dneska stále častěji skloňována i ve sportu. Je dokázané, že má obrovský přínos pro zaměření na pozitivní myšlení a zmírňuje dopady negativních emocí. Existuje plno meditačních technik i přístupů, ale všechny mají v zásadě jedno společné – dostat svou mysl pod kontrolu a nasměrovat ji k efektivnímu dosažení svého osobního cíle.

Kniha Ukliďte si v hlavě (Puddicombe Andy, 2015) vám osvětlí svůj model „Headspace“. Pracuje s meditacemi v kombinaci s všímavostí. Ostatně všímavost staví do popředí veškeré práce s myslí. Při čtení knihy jsem nacházel podobnost s koncentrací a soustředěním ve sportu. V semináři Soustředění a práce s pozorností se tomuto tématu věnuje David Vavruška velmi do hloubky.

Kniha Ukliďte si v hlavě - SMT Academy

10 rad, jak žít všímavěji

Ono všímat si v životě úplně všeho a někdy prostě nevypnout jednoduše nejde. Nesnažte se proto dosáhnout dokonalosti a absolutního stavu naplnění. Jedinou možností je přijmout, že budete vždy jen na cestě k přiblížení se vašim touhám. A co vám k tomu pomůže? Tyto kapitoly z knihy Ukliďte si v hlavě mluví za vše:

  • Perspektiva
  • Komunikace
  • Vděčnost
  • Laskavost
  • Soucit
  • Rovnováha
  • Přijetí
  • Klid
  • Cílevědomost
  • Přítomnost

Doporučení SMT Academy – Kniha Ukliďte si v hlavě

S knihou Ukliďte si v hlavě se budete cítit jako na skluzavce. Nejdříve vás pohltí povídání o hlavě a významu meditací. Pak se dozvíte, jak s hlavou pracovat a pro nás znamená všímavost. Praktickými cviky se naučíte nejen meditovat, ale i naučit si všímat důležitých věcí ve vašem životě.

Hledáte v tom sport? Kdo mentální přípravu a koučování ve sportu někdy zkusil, asi tuší, proč jsme pro vás tuto publikaci vybrali. Umět vyčistit při sportu hlavu je umění profesionálů a my se jím zabýváme v kurzu Pro výkon s čistou hlavou. Až když to dokážete, můžete si začít všímat, koncentrovat se, soustředit, být pozorný, nebo jak jinak chcete tomu všemu říkat.

A jestli nic jiného, příběhy konkrétních lidí, kteří s meditacemi a hlavou pracovali, vás v této knize přesvědčí.

Tým SMT Academy.

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články