SMT Academy
menu

Mentální kouč a jak najít toho správného

Petr Vališ Petr Vališ 23.07.2023

V dnešní době se řada sportovců a trenérů obrací na mentální kouče. Věří, že jim tito odborníci pomohou dosáhnout jejich cílů. Mentální kouč skutečně pomáhá sportovcům najít způsoby, jak být úspěšní a jak nastavit myšlení, emoce a chování. Najít dobrého kouče může být náročné, ale ne nemožné. Podívejme se na to, co byste měli zvážit, než budete takového kouče hledat. Jak najít toho správného?

Kdo je mentální kouč?

Mentální kouč je profesionál, který posiluje mentální stránku sportovců, trenérů a rodičů sportujících dětí.

 • Představte si mentálního kouče podobně jako trenéra. Zatímco běžní trenéři se zaměřují na zlepšení fyzické kondice sportovce, mentální koučové a mentální trenéři se soustředí na posílení mentální síly sportovce.

Mentální kouč nejprve identifikuje vaše silné a slabé stránky a vytvoří pro vás individuální tréninkový plán. Poté začnete spolupracovat na přeměně vašich slabých stránek na silné. Následně se naučíte, jak budovat kariéru a využít k tomu své silné stránky.

VĚDĚLI JSTE, ŽE… Mentální koučink je nejlepší způsob, jak připravit sportovce na závody?

Proč využít služeb mentálního kouče?

Mentálního kouče oslovují sportovci, kteří mají pocit, že nedosahují svého plného potenciálu. Vědí, že mají fyzické předpoklady, aby byli úspěšní, ale mají blok, který se přenáší do soutěží a zápasů. V každém sportovci jsou určité mentální překážky, které brání jejich rozvoji. S čím se sportovci a trenéři často potýkají?

 • Nervozita před výkonem
 • Strach ze selhání
 • Touha po dokonalosti
 • Pochybnosti o svých kvalitách
 • Špatná koncentrace
 • Ztráta motivace ve sportu
 • Potřeba společenského uznání

Nejen proto hledají sportovci pomoc u sportovních psychologů a mentálních koučů, aby je vedli v mentální přípravě.

Úkolem mentálního kouče je identifikovat vaše mentální překážky a pomoct vám je překonat díky poznatkům z oboru sportovní psychologie.

Kdy začít hledat mentálního kouče?

Nečekejte na to, až nějaká mentální překážka ovlivní váš výkon a zpomalí vás. Jednejte, jakmile si uvědomíte, že nevyužíváte naplno svůj potenciál. Víte, že máte fyzické předpoklady, abyste se mohli prosadit, ale z nějakého důvodu to nejde.

Vyhledejte pomoc mentálního kouče v době, kdy se vám daří a kdy chcete předejít prohrám a ztrátě motivace.

S pomocí mentálního kouče se dokážete vypořádat s pochybnostmi, úzkostmi, strachem z neúspěchu a dalšími pocity, které vás brzdí. Mentální trénink má spoustu výhod, mezi které patří:

 • Zvýšení sebevědomí
 • Maximální soustředění
 • Vyšší mentální odolnost
 • Snížení míry úzkosti
 • Zvýšení sebemotivace
 • Pozitivní myšlení
 • Zvládnutí tréninkových požadavků a výkonů
 • Překonání nešťastných události, které se mohou v sezóně objevit
 • Osvojení mentálních strategií
 • Ovládání relaxačních technik

Jak najít správného mentálního kouče?

Jste připraveni udělat další krok ve své kariéře? Nastal čas, abyste si našli mentálního kouče. Díky podpoře kvalifikovaného a zkušeného odborníka postupně vyšplháte na vrchol. Jak a kde můžete hledat sportovního mentora?

1. Zamyslete se, co očekáváte od spolupráce. Potřebujete zvýšit sebevědomí, zvládnout tlak na výkon nebo se lépe soustředit? Volte pak mezi mentálními kouči, trenéry, mentory nebo motivátory.

2. Začněte hledat kvalifikované odborníky: zajímejte se o jejich vzdělání, zkušenosti a certifikace. Podívejte se na recenze ostatních sportovců a jejich sportovní výsledky.

3. Zeptejte se trenérů nebo jiných sportovců, jestli mají kouče a jak s ním spolupracují.

4. Nevybírejte podle ostatních, ale podle toho, koho potřebujete vy. Neexistuje nejlepší kouč pro všechny, ale jen pro vás.

5. Domluvte si osobní konzultaci s koučem a zjistěte, jestli jeho přístup, filozofie a metody odpovídají vašim očekáváním.

6. Důvěřujte svému instinktu a vyberte mentálního kouče, se kterým se cítíte dobře! V případě potřeby se nebojte kouče změnit.

Stále si nejste jistí, jak a s kým začít? Rádi vám poradíme, stačí nás kontaktovat na kancelar@smtacademy.cz nebo telefonicky v Kontaktech.

Kde najít mentálního kouče?

Kontaktujte sportovní organizace, které mají zkušenosti s certifikovanými a ověřenými mentálními kouči. Zkuste vyhledat i sportovní fakulty a informujte se o systému vzdělání ve sportovní psychologii. Zvažte také odborníky z SMT ACADEMY, kteří se zaměřují na mentální koučování, mentální trénink a koučování ve sportu, a jsou jedinou organizací svého druhu v Česku.

HLEDÁTE POMOC NA INTERNETU? Procházejte webové stránky, které sdružují mentální kouče, připojte se k tematickým skupinám na sociálních sítích nebo procházejte veřejné diskuze.

Spolupracujte se SMT ACADEMY!

Odborníci ze SMT ACADEMY jsou specialisté v oblasti mentálního tréninku a sportovního koučování. Pokud máte zájem zlepšit výkon a přiblížit se k cíli, je naše akademie správnou volbou. Spolupracujeme s profesionálními a kvalifikovanými kouči, kteří mají bohaté zkušenosti se světem sportu i s mentálním tréninkem vrcholových sportovců a týmů. Zakládáme si na individuálním přístupu, protože si uvědomujeme, že každý sportovec a trenér je jedinečný.

Kontaktujte nás a domluvte si s námi konzultaci. Jsme tu pro sportovce, trenéry, rodiče sportujících dětí i pro sportovní organizace. Změňme společně sportovní prostředí k lepšímu!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články