SMT Academy
menu

„Právo na mentální zdraví“ (Naomi Ósaka)

Petr Vališ Petr Vališ 20.07.2021

„Je to o hlavě“, „Nepodržela ho/jí hlava“, „Nezvládli to psychicky“, „Byl/a mentálně dole“,… To všechno jsou hlášky, na které jsme si za poslední léta jednoduše zvykli. Stejně tak si naše sportovní prostředí zvyklo brát to jako fakt, a ne jako něco, s čím se dá pracovat. Sportovci i jejich týmy, a někdy i rodiče, jsou ponecháni svému osudu a o mentální zdraví si tak většinou pečují sami.

Každý sportovec má právo na mentální zdraví. Ještě z dob aktivního působení ve sportovním managementu si pamatuji na první odstavce ve sponzorských smlouvách, které krkolomně upravovaly psychologické aspekty spolupráce. Vždy na sebe narážely dva velké důvody:

  • Sportovec není zvyklý ani naučený reflektovat svůj psychický stav
    a pracovat s ním jako s běžnou součástí přípravy.
  • Sponzoři a partneři neumějí z obchodního hlediska definovat,
    co a jak mohou psychické problémy sportovce ovlivnit v jejich spolupráci.

Tahle propast pak vytváří prostředí, kde se sportovci svého práva na psychické zdraví nevědomky zříkávají a raději se je pokouší řešit sami. Opak je ale pravdou. Pokud sportovci vezmeme právo na jeho mentální zdraví, je to něco podobného, jako byste mu zakázali jít k doktorovi, nebo mu zakázali zdravě jíst. Opomíjení psychické připravenosti a mentálního zdraví sportovce povede k nižší výkonnosti, problémům a ukončení kariéry.

Psychický tlak a stres v tenisu a faktor rodičů

V tomto případě nám Naomi Ósaka dala nahlédnout do zákulisí mentálního zdraví v tenisu. Není to náhoda, že právě tenis je sportem, který v těchto dnech prolétnul médii. Tlak a stres je v tenisu opravdu enormní již od mladých let. Tenis byl vždy považován za sport vyšších vrstev a bohatších skupin společnosti. Kolem tenisu se tak samozřejmě začali stahovat movití mecenáši i partneři, kteří si tam najdou své cílové skupiny a prestiž. Paradoxně čím bohatší sport je, tím více je vaše osobnost sportovce tlačena do pozadí a stáváte se jen kolečkem v obrovském soukolí povinností a peněz.


Čím více je váš sport individuální, tím více hrají zásadní roli rodiče. Jsou to ti, kdo vás musí vozit na tréninky, ti, kdo vám koupí první vybavení, ti, kdo vás povzbuzují nebo utěšují. Rodiče mají v tomto ohledu obrovskou zodpovědnost i moc určit budoucnost svých dětí. Pokud jde o připravenost na tlak a stres ve sportu, doporučuji rodičům:

  • Buďte féroví. Naučte se objektivně chválit i kárat.
  • Neponižujte a neshazujte své děti, jinak narušíte jejich sebevědomí na celý život.
  • Komunikujte s nimi a buďte otevření debatě o čemkoli.
  • Nesledujte jen výsledky, ale především radost ze sportu.
  • Dejte svým dětem prostor pro svá rozhodnutí.
  • Své děti psychicky podporujte a zajistěte jim mentální trénink a rozvoj.

Pravdou je, že každý rodič to se svými dětmi myslí dobře. Je ale důležité, aby se děti nestaly nástrojem Vašeho úspěchu a nebyly jen cestou pro naplnění Vašich osobních očekávání.

Jak moc je profesionální sport zaměstnání?

Tady je nutné podotknout, že existuje sport a profesionální sport. Dělí je mnoho věcí, ale především fakt, že profesionální sportovec je za svou činnost placen a bývá to jeho hlavní zdroj příjmu. Z tohoto pohledu se tedy stáváte zaměstnancem vašich sponzorů a partnerů, kteří vás platí a podporují za to, že sportujete. Vaše mentální zdraví, stejně jako u tenistky Naomi Ósaka, je tedy součástí spolupráce a vy jako sportovec byste v této složce tréninku měli být připraveni tak, abyste zvládali požadovanou úroveň výkonu.

Jinými slovy, pokud se výkonností a účastí v soutěžích dostanete na nějakou úroveň, měli byste na to být připraveni jak fyzicky, tak psychicky. Samozřejmě jsou ale výjimečné situace a problémy, které se nedají očekávat, nebo které se objeví až později ve Vašem životě. I na to je třeba myslet, a v takovou chvíli je třeba jednat adekvátně a v souladu s tím, k čemu jsem se jako sportovec zavázal/a. V některých situacích je každá rada dobrá, ovšem jsou možnosti, jak se mentálních problémů vyvarovat:

  • Své mentální zdraví řešte dříve, než nastanou problémy.
  • Obklopujte se upřímnými lidmi. Ne jen těmi, kteří říkají pouze ano nebo ne.
  • Pokud cítíte, že klesá Vaše mentální síla, vyhledejte odborníka.
  • Zkuste si v životě najít mentora, který vám pomůže nacházet správnou cestu.
  • Trénujte svou psychickou odolnost ověřenými metodami mentálního tréninku.
  • Poznejte sami sebe, protože jen tak budete vědět, jak svou psychiku kontrolovat.

„Je v pořádku nebýt v pořádku“

Tuto památnou větu tenistky Naomi Ósaka byste si měli napsat na přední stranu tréninkového deníku. Žijeme v době, kdy sociální sítě i okolí na nás vyvíjí tlak, jak máme žít, vypadat, chovat se, atd. Hledání dokonalosti se stalo součástí životů mnoha mladých lidí, aniž by si stačili uvědomit, že jí nikdy dosáhnout nelze.

Stejně tak je to s mentálním zdravím a psychickou odolností každého sportovce. Jednou jste na tom lépe, jindy hůře. Je úplně normální, že se dostáváte dolů, a navíc často když už se něco sype, tak je toho ve Vašem životě více. Nestyďte se ale takové situace připustit, přiznat, a uvolnit si svázané ruce pro to, abyste to mohli řešit. Neskrývejte a neduste problémy v sobě, a hledejte pomoc u svých blízkých, rodičů, mentorů nebo specializovaných sportovních koučů, jejichž služby Vám můžeme v rámci SMT Academy doporučit.

Zdroj: https://time.com/6077128/naomi-osaka-essay-tokyo-olympics/

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články