Sport a koronavirus – co bude dál?
Koronavirus a bezpečnostní pravidla v celém světě prakticky zastavila profesionální sport. Nemožnost zúročit tvrdý trénink odložilo po 124 letech letní Olympijské hry (mimo období válek), nemluvě o fotbalových soutěžích, šampionátech, hokejovém mistrovství, atd.
Jedním z nejčastějších témat pro kouče je ale nyní otázka: Co bude dál? Co mám dělat?
Pohled ekonomický
Prvním zásadním krokem byla okamžitá stopka. Konec velkých akcí, konec shromažďování lidí, konec přístupu na sportoviště. Sportovní prostředí je, a musí být svým charakterem, velmi flexibilní. I dlouhodobé kontrakty ve fotbale nebo hokeji šly stranou, a sportovci bylo postaveni před situaci snižování příjmů. Je ale mnoho sportů, především individuálních, kde jsou příjmy závislé na výkonech a reklamních plněních.
Z krátkodobého pohledu tedy budou nejvíce bity sporty, které mají relativně velké náklady, ale závislé jsou na příjmech z akcí. Mluvíme zde především o tenistech, golfu, nebo lyžování.
Co u nich můžeme očekávat?
- Úspory v realizačních týmech
- Omezení tréninkových aktivit
- Materiální úspory
- Orientace na jiný zdroj příjmu
- Zvažování ukončení kariéry
Stejně jako bude ekonomika sevřena krizí z pohledu poptávky i nabídky, stejně tak sport bude sevřený omezením financí jak na straně sportovců, tak na straně pořadatelů akcí. To povede k velkým úsporám a nabízí se tu šance návratu k původní myšlence olympismu a odklon od komerce sportu.
Jaká se nabízí řešení?
Jak říká pravidlo ekonomie:
Kdo má možnost investovat v období krize, investuje dvakrát.
Proto doporučuji držet se tří hlavních koučovacích pravidel:
- Teď a tady
- Netrap se tím, co nemůžeš ovlivnit
- Neříkej AŽ, ale dělej UŽ
Během koučování si v tomto období mnoho sportovců utřídí myšlenky, plány, čas. Dochází k transformaci přístupu k profesionálnímu sportu a efektivizaci procesů. Sportovec začne tuto krizovou situaci brát jako svou výhodu a soustředí se na to, co má pro jeho kariéru opravdu přínos. Díky metodám jako GROW nebo SLA (Sportleistungsanalyse) je možné vidět sport zase tak, jako před krizí.
Dlouhodobý pohled na sport bude dosti záležet na tom, jak se bude situace dále vyvíjet. Co je ale už teď jasné:
- Odchod některých sponzorů ze sportu
- Příchod nových sponzorů přinese nová pravidla smluv a plnění
- Výrazný vliv online prostředí
- Rozdíly v možnostech sportování v jednotlivých zemích a sportovních disciplínách
- Nutnost akceptovat nová pravidla
- Tlak na větší spolupráci týmů / jednotlivců
- Centralizaci organizace sportu
Jakmile totiž krize ustoupí, jako že každá krize jednou ustoupí, sport a sportovců bude opět třeba. Během krize někteří sportovci s tréninkem poleví, přejdou do výkonnostního sportu, jiní se rozhodnou s profesionálním sportem skončit. Každopádně se dají očekávat:
- Nižší konkurence v jednotlivých disciplínách
- Změny pravidel
- Nižší počet sportovních akcí
- Nižší příjmy sportovců
- Vyšší tlak na sportovce
- Potřeba mimosportovních aktivit
Již nyní někteří velcí investoři do sportu jako Gazprom nebo Quatar Airways interně avizovali, že současná situace bude mít dopad i na jejich podporu sportu. Pro nastartování jejich podnikání bude třeba přilákat zpět ztracené klienty, a sport nebude na programu dne (alespoň v začátku revitalizace).
Samostatnou kapitolou budou sportovní asociace a střešní organizace. S odklonem soukromých investic se bude sport obracet na státy a státní podpory. A protože doba „něco za nic“ už dávno přešla do období „něco za něco“, i státy a vlády budou mít tendenci za státní podporu získávat stále větší kontrolu nad sportem, ať už cestou dotací nebo kontrolou velkých sportovních akcí. V této oblasti se dají očekávat velké změny.
Ať tak či onak, sportovním světem to výrazně zatočí. Sport je v řetězci ekonomických dopadů a priorit na zadních místech a bude do jisté míry kopírovat ostatní opatření. Kdo jiný by ale měl situaci zvládnout, než ti, kdo jsou zvyklí tvrdě trénovat, zvládat prohry a jít si za svým cílem.
Pohled sociální
Ve společnosti už nyní dochází k výrazným změnám. Lidé se začínají dělit na 2 skupiny:
- ty, kdo preferují svobodu a volnost
- a ty, kdo preferují bezpečnost a jistoty
Tyto dva proudy myšlení do značné míry ovlivní, kam se bude sport a sportovní prostředí odvíjet. Projevit se to může například omezováním startů, limity příjmů sportovců, kontrolami sponzorů, určování pravidel sportu, atd. Etika sportu se tak může vydat buď cestou individualizace a prostoru pro kreativitu jednotlivce (jak v pozitivním, tak negativním smyslu), nebo bude řízena tvrdými pravidly a nebude možné se jakkoli odklonit.
Identifikace se sportem
Jak je také známo, sport má výrazný dopad na společnost, zdraví a myšlení lidí. Je to silný ventilátor vnitřních emocí a způsob projevu sebe sama. Společnost se ráda identifikuje s týmy / sportovci, kteří jsou jim svými výkony, příběhem nebo přístupem k životu, sympatičtí. Rádi je sledují, fandí jim, chodí na jejich zápasy, jsou jimi inspirováni, ovlivňuje to jejich životy. Pokud lidem tuto možnost vezmete, začínají se v životě identifikovat s něčím jiným. Tento odklon od sportovní identifikace je velmi zrádný, protože získat tuto vazbu zpět může být velmi náročné. Především v situaci, kdy tu máme silná témata jako národnost, svoboda, demokracie, nebo online svět jako celek. Velmi živě si dokáži představit, že se fanoušci začnou identifikovat s virtuálními sportovci.
Co zdraví
Zdravotní aspekt sportu asi ani nemusíme zmiňovat. Už nyní společnost řeší málo pohybových aktivit především u mladých lidí. Je to pochopitelné, s více možnostmi si většina lidí raději vybere tu snazší cestu s jasnějším koncem, než dlouhodobě na něčem pracovat, a ještě se u toho potit. Farmaceutický průmysl bohužel tento cyklus ještě podporuje, více nemocných je přeci větší příjem. Krize v tomto ohledu motivaci k pohybu ještě přibrzdí.
Koučovaná témata
Již nyní evidujeme vyšší množství koučovaných témat z oblasti vztahů a své pozice ve společnosti. Sportovci, především v individuálních sportech, musí vzít rozhodování do svých rukou, a začít vidět život v trochu širším rozhledu. Potřeby jako vyjednávání, rozhodování, asertivita nebo plánování jsou nyní důležitější než kdy jindy. A vzhledem k současným okolnostem tato tíha teď padá často jen na sportovce. U mladších sportovců často dochází i k neshodám s rodiči, kteří nyní mají také svých starostí dost. U týmových sportů je to především strach a nejistota, co se mnou bude. Tyto pocity jsou na sportovce pochopitelně přenášeny z jejich týmů, které řeší stejné otázky. Naštěstí dnešní doba přináší možnosti koučování online na dálku, i v případech zákazu vycházení nebo karantény.
Vzhledem k současné situaci většiny sportovců a hráčů jsme se rozhodli k bezprecedentnímu kroku mentálně toto prostředí podržet a podpořit. ZDE se dočtete o naší akci KONZULTACÍ ZDARMA.
Co tedy bude dál? Co mám dělat?
Kdyby to někdo věděl, už dávno by to bylo známé. I největší kapacity se bohužel přou, co se vlastně stane. Zde jsou alespoň nějaká doporučení, kterých se držet:
- Zaměřte se na fakta, jen tak budete dělat střízlivá rozhodnutí.
- Zkuste vzpomenout na poslední krizi ve vašem sportu, co se potom stalo?
- Netrhejte vazby – na lidi, sponzory, přátele. Všichni jsou dnes pod tlakem a mohou dělat neuvážená rozhodnutí.
- Definujte si aktivity, které můžete v této době vykonávat a zaměřte se na ně.
- Využijte čas na sebe a na aktivity, které jste chtěli udělat už dávno.
- Udělejte si rozpočet a zvolte varianty dalších kroků.
- Nevíte, co dělat? Sepište si možnosti, nebo se obraťte na odbornou pomoc.
David Vavruška Michal Kosmál Petr Vališ