SMT Academy
menu

CO DĚLÁ KOUČ?

Michal Kosmál Michal Kosmál 12.01.2023

Sportovci mají často mylnou představu o spolupráci s koučem. Někteří si myslí, že kouč vyřeší jejich problémy. Takhle to nefunguje. Kdo se do problémů dostal, ten má zároveň klíč k jejich vyřešení…

Co je tedy úkolem kouče?

Pomoci sportovci vyjasnit, o co mu vlastně jde, co chce; co je předmětem změny, o kterou usiluje.

Vytvořit prostředí otevřené důvěry, ve kterém se sportovec cítí bezpečně, aby se mohl dotknout i citlivých či nepříjemných témat.

Klást otevřené otázky, které dovolují napojovat myšlenky a zorientovat se ve svém příběhu.

Položit otázky, které umožní “vystoupit z kruhu“ a objevit možná řešení.

Naplánovat konkrétní kroky, které jsou v silách sportovce, tudíž jsou realistické a dosažitelné.

Najít parametry, které budou monitorovat změny a posun.

Mobilizovat motivaci a úsilí, využít smysluplnost snahy a vše zasadit do kontextu celkového osobního příběhu sportovce.

K tomu kouč využívá své vlastní “vychytávky“ a techniky, které má vyzkoušené a osvědčily se v jeho praxi. Využívá sílu vizualizace, tvořivé povahy našeho mozku, meditace, mindfulness, deníku a jiných “aktivních“ nástrojů určených k osobnímu rozvoji sportovce.

Primárním úkolem je však především sportovce “zastavit“: uklidnit ho a ukázat mu, že cesta k vyřešení situace existuje. I když bude stát určitý čas a energii.

A co vy? Už jste si zkusili konzultaci s koučem? Už víte, co je to bezpečné prostředí a otevřené otázky? Většina našich koučů nabízí nějakou “ochutnávku“ svých služeb. Pokud se necítíte rovnou na konzultaci, “osahejte“ si svého kouče v kontaktní konzultaci a pak se pusťte do práce. Uvolnění, osobní pohoda i zlepšené výkony za to stojí!

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články