SMT Academy
menu

Mikaela Shiffrin a její mentální trénink: Překonávání výzev na olympijských hrách v Pekingu

Petr Vališ Petr Vališ 08.06.2023

Mikaela Shiffrin a její mentální příprava

Mikaela Shiffrin, jedna z nejúspěšnějších alpských lyžařek v historii, se nedávno utkala se svými výzvami na olympijských hrách v Pekingu. Tato mladá a talentovaná sportovkyně nejenom exceluje v technice a rychlosti na slalomových tratích, ale také se intenzivně věnuje mentálnímu tréninku a sportovní psychologii, které se staly klíčovými prvky při jejím účinkování na těchto hrách.

Schiffrin čelila různým výzvám během svého působení na olympiádě, a právě díky svým mentálním schopnostem a odolnosti dokázala s těmito výzvami bojovat. Jednou z největších výzev bylo přizpůsobit se neznámému prostředí, odlišnému od tradičních lyžařských destinací, a zvládnout změnu povětrnostních podmínek a stavu tratí. Mikaela se však dokázala rychle adaptovat a využít své schopnosti k překonání těchto neznámých faktorů.

Kromě fyzické přípravy si Shiffrin uvědomuje důležitost mentálního tréninku a sportovní psychologie. Před olympijskými hrami v Pekingu pracovala s psychologem, který jí pomáhal zvládat tlak a očekávání, které na ni byly kladeny. Díky technikám vizualizace, afirmací a kontrolě dechu byla schopná udržet si koncentraci a sebedůvěru i v náročných situacích.

Mentální trénink a sportovní psychologie se tak staly klíčovými nástroji Mikaele při jejím úspěchu na olympijských hrách. Tím, že se zaměřila na svou mentální sílu a odolnost, dokázala překonat nejen vnější výzvy, ale i vnitřní překážky a strachy, které mohly ovlivnit její výkon.

I když Mikaela nepřinesla domů tolik medailí, kolik si přála, její přístup k mentálnímu tréninku a sportovní psychologii je inspirativní pro všechny sportovce. Ukazuje, že úspěch na vrcholné úrovni vyžaduje nejenom fyzickou přípravu, ale také pečlivou péči o mentální stránku. Její odhodlání a pracovní etika jsou příkladem pro ostatní sportovce, kteří touží dosáhnout špičkových výsledků.

Mentální příprava Shiffrinové

Mikaela Shiffrin je zastáncem pravidelné meditace a vizualizace, které ji pomáhají udržovat klidnou mysl a vizualizovat úspěch před závody. Tyto techniky ji připravují na všechny možné scénáře a pomáhají jí vyrovnat se s tlakem soutěže.

Dalším důležitým aspektem je její schopnost sebedůvěry. Mikaela věří ve své schopnosti a trénuje se zaměřením na pozitivní myšlení a afirmace. Při každém tréninku si připomíná své úspěchy a kladné stránky svého lyžování, což jí posiluje sebedůvěru a odolnost.

V neposlední řadě Mikaela Shiffrin dbá také na správnou výživu a odpočinek. Udržování těla v optimálním stavu má zásadní vliv na její fyzický i mentální výkon. Dostatek spánku, vyvážená strava a regenerace jsou pro ni nezbytné.

Celkově lze říci, že Mikaela Shiffrin je ukázkovým příkladem toho, jak mentální trénink a sportovní psychologie mohou hrát klíčovou roli při překonávání výzev na vrcholové úrovni. Její přístup k mentálnímu tréninku, kombinovaný s pečlivou fyzickou přípravou, jí umožňuje čelit náročným situacím a dosahovat vynikajících výsledků.

Pro ostatní sportovce je důležité brát na vědomí význam mentálního tréninku a sportovní psychologie jako nedílnou součást jejich přípravy. Špičkové výkony nejsou pouze výsledkem fyzické síly, ale také silné a odolné mysli.

Olympijské hry v Pekingu a nečekané výpadky

Mikaela Shiffrin na olympijských hrách v Pekingu se potýkala s několika faktory, které ovlivnily její výsledky. Jedním z hlavních důvodů byla změna povětrnostních podmínek a stavu tratí. Peking není tradiční lyžařskou destinací, a proto se musela rychle adaptovat na nové prostředí a zvládat odlišné podmínky.

Také tlak a očekávání, které byly na Mikaelu kladeny, mohly mít vliv na její výkon. Jako jedna z favoritů na medaili byla pod velkým veřejným zájmem, a to může přinést dodatečný tlak a nervozitu. Řízení emocí a udržení koncentrace v takovém prostředí může být výzvou.

Je důležité si uvědomit, že sportovní výkonnost je komplexní a závisí na mnoha faktorech. I když je Mikaela Shiffrin jednou z nejlepších alpských lyžařek na světě, na olympijských hrách se musela potýkat s různými okolnostmi, které mohly mít vliv na její výkon.

Nicméně, i přes tyto výzvy a nepříznivé okolnosti, Mikaela Shiffrin prokázala svou sílu a odhodlání, pokračovala ve svém úsilí a bojovala až do konce. Její účast na olympijských hrách sama o sobě je významným úspěchem a představuje důležitý mezník v její kariéře.

Co o problémech řekla Mikaela

„Každý zažívá ty těžké dny, kdy je obtížné udržet pozitivní postoj a prostě se musíte posadit a poplakat,“ říká Shiffrinová. „Ale pro mě se to všechno stalo velmi veřejnou věcí.“

V tu chvíli, na vrcholu olympijské hory, se Shiffrinová ocitla na dně. Dříve by možná skrývala své vyhoření za frázemi o duševní odolnosti nebo překonávání bolesti. Tentokrát však Shiffrinová věděla, že aby mohla jít dál, musí se ohlédnout zpět. „Jsem jiný člověk než dříve,“ říká, „a už jsem nechtěla skrývat, co cítím.“

Sdílením upřímnosti se Shiffrinová přidává mezi významné ženské sportovkyně nedávné historie, které přinesly na veřejnost tabuizovaná témata, jako je duševní zdraví, trauma a tlak výkonu. „Je to děsivé,“ říká, „protože to ukazuje zranitelnost. Ale už není důvod cítit se za to hanbou.“

Po kvalifikaci na Zimní olympijské hry v Soči v roce 2014, těsně před svými devatenáctými narozeninami, se Shiffrinová stala nejmladší šampionkou slalomu v historii olympiády žen. To ji katapultovalo na obálku časopisu Sports Illustrated, spolupráci s Barillou na kuchařské knize nazvané „Winning Recipes“ a sponzorství od Adidasu. S rostoucí popularitou Shiffrinové narůstaly i očekávání, že bude nadále vyhrávat. Okolo roku 2016 začala cítit první náznaky toho, co se stalo lavinou úzkosti z výkonu. „Bez ohledu na to, jaký úspěch jsem měla ve své kariéře, byla to neustálá bitva o dokazování své hodnoty,“ říká.

Mentální problémy se stupňovaly

S každou uplynulou sezónou se tlak stupňoval, až nakonec začal přetékat před závody. „Byla jsem nervózní a pak jsem byla čím dál víc nervózní, až jsem se musela zvracet,“ říká. „Byla to v podstatě panická ataka.“ Důvěřování sportovnímu psychologovi pomohlo, ale „v dnech, kdy mám pocit, že neodpovídám očekáváním, ať už jsou to očekávání okolí nebo moje vlastní… je to takové, proč to vlastně dělám?“ říká Shiffrinová. „Protože i když je zjevné, že jsem dobře, necítila jsem se moc dobře, a to opravdu zkresluje a zasahuje do vaší mysli.“ Poté, co získala svou druhou a třetí olympijskou medaili na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018, pocítila „vlnu vyčerpání“ a „tak nějak vyprahlost“.

Dokonce i rekordní 47. vítězství ve slalomu Světového poháru méně než měsíc před hrami v ní zanechalo pocit „spíš poražený než triumfální,“ říká. „Nejstresovější a nejúnavnější část sezóny měla teprve přijít a já už neměl energii na rozdávání.“ To neznamenalo, že by do toho nedala všechno: Shiffrinová se přihlásila do pěti individuálních lyžařských disciplín, včetně dvou rychlostních. Pokud by byla medaile jen ve dvou z pěti akcí, stala by se z ní nejlépe dekorovaná americká alpinistka v olympijské historii. „Nepředpovídali jsme, že nebyla ve správném emocionálním prostoru,“ říká její matka. „Nemluvila o tom, což je pro Mikaelu tak trochu typické. Nějak drží věci uvnitř… Myslím, že to pro ni ukazuje na známku slabosti, kterou nerada dává najevo.“

Až 35 procent všech profesionálních sportovců má podle posledních údajů ze sportovní medicíny problémy se svým duševním zdravím. Podle doktorky Caroline Silbyové, konzultantky sportovní psychologie týmu USA, trpí zejména sportovkyně depresemi, poruchami příjmu potravy a úzkostí.

Jak si Mikaelu pamatuje Petr Vališ

„Mikaela byla vždy trochu z jiného těsta. Tak, jak se vymykala jako žák, tak byla jinde i mezi dospělými. Měl jsem to štěstí poznat ji blíže jako manažer ještě českých lyžařů, a později už jako mentální kouč zahraničního týmu. Už v začátcích její kariéry, kdy s ní začal spolupracovat můj manažerský kolega Kilian, jsem pochopil jak sofistikovaně dokázala pozorovat sama sebe, a tím pracovat na své psychice. Pochopila, že její výkony budou přímo závislé na jejím mentálním nastavení. Dokázala si poskládat skvělý tým, který pro to měl pochopení a dával jí velký prostor. Její pozdější práce s mentálním nastavením se opírala o hluboké sebepoznávání a tvrdou disciplínu v mentálním tréninku. Dodnes jsem nepoznal jiného sportovce nebo sportovkyní, která by dokázala tak pečlivě pracovat s hlavou v jakékoli části tréninku a soutěže.“, říká Petr Vališ, dlouholetý manažer českých reprezentantů v lyžování a současný mentální trenér a mentor žijící ve Švýcarsku.

Zdroj: Mikaela Shiffrin Lost the Olympics But Won the World, Elle.com

Sdílejte článek

Facebook Twitter

Podobné články