SMT Academy
menu

Pro Rodiče

Petr Svěcený v rozhovoru se zakladateli SMT Academy o významu mentální přípravy pro rodiče a jejich děti

Odkaz na celý rozhovor

Mentální příprava rodičů a dětí: Jak pomáhá dětem uspět ve sportu a jaká je role rodičů?

Mentální příprava pro rodiče a jejich sportující děti je naprosto zásadní pojem celého sportovního prostředí. Rodiče jsou ti, kdo utváří a formují psychické a mentální nastavení svých dětí již od jejich ranného věku. Žádný kouč ani psycholog nedokáže to, co může zvládnout rodič. Rodič je ten, kdo buduje osobnost dítěte v jeho prvních letech života. Rodič je ten, kdo zasadí sportovní priority dětí v žákovském věku do fungování celé rodiny. Rodič je ten, kdo může podpořit nebo zabrzdit sportovní kariéru dítěte v dospívání. SMT Academy pomáhá nejen v rozvoji vztahů a společných cílů rodiče-děti, ale naučí vás, jak tento vztah budovat na správných základech a pro případné spory najít správná řešení.

Proč je mentální příprava dětí nedílnou součástí sportovního tréninku?

Jako rodič jste svým dětem nejblíž. Dokonale je znáte, provázíte je životem, odpovídáte na jejich zvídavé otázky a vychováváte je v souladu se svými hodnotami. Sport je jednou z oblastí, která pomáhá dětem vytvářet a udržet si sebedisciplinu a každodenní rutinu. A vy, jako rodiče, máte nelehký úkol: motivovat děti ke sportu, směrovat je k jejich cílům a podporovat po sportovní stránce.

S případnými problémy svých dětí se obvykle vypořádáte sami. Občas se ale ocitnete v situaci, kdy si nevíte rady a hledáte pomoc u jiných rodičů nebo v diskuzních fórech. Nebo se chcete utvrdit, že vaše sportovní výchova nabírá ten správný směr. To je ten okamžik, kdy do hry vstupují mentální koučové a sportovní psychologové, kteří se specializují na mentální přípravu dětí a na pomoc rodičům. Společně hledají klíč k řešení různých situací a připravují se na nové výzvy.

Potřeba mentální přípravy pro sportující děti se nesmí brát jako útok na ego rodičů nebo jejich obviňování ze špatné výchovy. Stačí být otevřený tomu, že věci se dají dělat lépe a efektivněji. Rodiči jsme vždy poprvé, ale sportovní psychologie se touto problematikou zabývá už několik generací.

Jak poznáte, jestli potřebujete mentální přípravu od SMT Academy?

Jako rodič máte silně vyvinutou intuici a cítíte, když vaše dítě není v pořádku. Jak ale poznat, kdy je správný čas na mentální přípravu? Všímejte si těchto signálů, které vám mohou naznačit, že je čas jednat:

Signály, že děti potřebují mentální přípravu

1. Dítě vám již dává najevo, že něco není v pořádku, ale nevěnujete tomu pozornost.

2. Přestává ho bavit sport nebo se mu najednou nedaří.

3. Připojilo se k novému týmu, oddílu nebo prostředí a potřebuje podporu.

4. Nezvládá stres spojený s dalším postupem.

5. Zažívá svoje první sportovní úspěchy, ale neumí se vyrovnat s novými výzvami.

6. Nemá k vám důvěru a vázne vzájemná komunikace.

7. Daří se v tréninku a dítě má dobře natrénováno, ale nedaří se to prodat v soutěži.

8. Žijete v novém prostředí, do kterého se dětem nedaří začlenit.

9. Vaše dítě je schopné a nadané, ale něco brání toho naplno využít.

Signály, že rodiče potřebují mentální přípravu

1. Jste ve stresu, který se pak přenáší na vaše děti.

2. Máte pocit, že si přestáváte s dítětem rozumět.

3. Vázne mezi vámi komunikace a dítě nechce sdílet svoje myšlenky ani pocity.

4. Trápí vás socio-ekonomická situace, která může mít vliv na sportování vašich dětí.

5. Dítě dospívá a hledáte způsob, jak s ním otevřeně mluvit o citlivých tématech, například o vztazích, stresu nebo tlaku okolí.

6. Dělá vám problémy zvládat své emoce, což se projevuje na vztahu s dětmi.

7. Nenacházíte pochopení u trenérů nebo realizačního týmu vašich dětí.

8. Sportovní očekávání od vašich dětí se nepotkává s jejich výsledky a přístupem.

9. Rádi byste děti ve sportu podporovali směřovali jejich kariéru, ale nenachází se to s jejich pochopením.

Každé dítě je jedinečné a čas od času o sobě pochybuje. Všímejte si změn v chování, náladách a projevech svého dítěte. Pokud máte pocit, že by mělo absolvovat mentální přípravu, neváhejte probrat situaci s našimi lektory ze SMT ACADEMY. Jsme tady pro vás, abychom vám pomohli s mentální přípravou malých i dospívajících sportovců.

Kontaktujte náš tým a společně se postaráme o to, aby vaše dítě bylo v psychické pohodě a našlo chuť rozvíjet svůj sportovní potenciál.

Kontaktujte SMT Academy

Co mám jako rodič udělat, když chci začít s mentální přípravou dítěte?

Chcete začít s mentální přípravou vašeho dítěte, ale nevíte, co máte jako rodič udělat? Máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoct:

1. Otevřeně komunikujte se svým dítětem a naslouchejte mu. Některé problémy můžete vyřešit v domácím prostředí nebo s pomocí rodinných příslušníků.

TIP: Sedněte si s dítětem a dejte mu najevo, že jste tu pro něj, abyste ho podpořili a našli řešení. Naslouchejte mu a snažte se porozumět jeho problémům a potřebám.

2. Diskutujte s dítětem o jeho starostech, myšlenkách a problémech. Zeptejte se ostatních rodičů nebo trenérů na jejich názory a zkušenosti. Často dostanete cenné odpovědi a na problém se začnete dívat z jiné perspektivy. Děti je třeba naslouchat, hledají u vás pochopení a odpovědi na pro ně nové a složité otázky.

3. Pokud se vám nedaří situaci řešit nebo potřebujete podporu, doporučujeme vám obrátit se na náš profesionální tým, který se specializuje na mentální trénink. Naši odborníci mají znalosti a praktické zkušenosti, které vám pomohou s mentální přípravou dítěte. Díky spolupráci se SMT Academy získáte odborné pohledy, jak motivovat dítě ke sportu a jak jim být oporou na cestě za vysněným vítězstvím.

Od jakého věku by dítě mělo začít s mentální přípravou? Záleží na vyspělosti dítěte a jeho přístupu ke sportu. V zásadě se ale dá říci, že se to pohybuje mezi 10 a 14 lety.

Proč podstoupit Mentální trénink s SMT Academy?

SMT ACADEMY se specializuje na mentální trénink aktivně sportujících dětí a nabízí profesionální přístup pro rozvoj jejich mentálních dovedností. Přečtěte si důvody, proč s námi spolupracovat a co pozitivního to přinese vašim dětem:

1. Zvládání emocí

Pomáháme dětem porozumět emocím, které se objevují ve sportu: od stresu a frustrace až po úzkosti. Děti se naučí rozpoznat tyto pocity a zvládat je. Dále dětem ukážeme, jak emoce ovlivňují jejich sportovní výkon a jak se vyrovnat s prohrou.

2. Budování sebevědomí

Podporujeme děti v budování zdravého sebevědomí a pozitivního vnímání sebe samých. Pomáháme jim objevovat jejich silné stránky a překonávat možné „nedostatky“. Posilujeme jejich dětskou víru, že jsou schopny dosáhnout sportovních úspěchů.

3. Stanovení cílů a sebemotivace

Pomáháme dětem stanovit realistické cíle a motivujeme je k cestě za sportovním snem. Společně pracujeme na strategiích a plánech, které dětem pomohou udržet si motivaci.

4. Posílení koncentrace a pozornosti

Trénujeme děti v technikách zlepšování koncentrace a pozornosti. Pomáháme jim soustředit se na sportovní cíle, čímž přispíváme k jejich výkonům a výsledkům.

5. Zvládání tlaku a stresu

Učíme děti techniky, díky kterým se vyrovnají s tlakem a stresovými situacemi ve světě sportu. Pomáháme jim budovat psychickou odolnost a ukazujeme jim relaxační techniky pro uklidnění mysli.

6. Učení komunikace a týmové spolupráce

Věnujeme se rozvoji komunikačních schopností dětí. Děti se tak naučí respektovat ostatní sportovce, spolupracovat s nimi a vzájemně se podporovat.

7. Mentální odolnost a síla

Trénujeme děti v jejich mentálních dovednostech nejen pro sport, ale i pro jejich další životní kariéru a rozvoj.

Co vám nabízí SMT ACADEMY?

 • Individuální spolupráci
 • Perfektní znalosti a zkušenosti v oblasti sportovního koučinku
 • Kurzy, semináře a webináře
 • Kvalifikované odborníky s praktickými zkušenostmi
 • Konzultaci a osvědčené metody a strategie
 • Prokazatelné výsledky v mentální přípravě
 • Podporu při adaptaci na nové prostředí a situace
 • Zvládnout stres, emoce a tlak okolí
 • Vyrovnat se s neúspěchy
 • Koncentrovat se a dosáhnout vrcholových výsledků
 • Získat zdravou sebedůvěru
 • Udržet si motivaci
 • Naučit se čelit výzvám v běžném životě
 • Vytvořit zdravé prostředí pro sportování
 • Využití švýcarských metod mentálního tréninku Kinesis Coaching

Vzdělávání SMT Academy

Sportovní mentoři SMT Academy

V SMT ACADEMY spojujeme odborné znalosti, praktické zkušenosti a inovativní techniky, abychom byli maximální oporou dětem a rodičům. Spolupracujte s námi, protože mentální příprava dětí je nedílnou součástí sportu a má vliv na budoucí úspěch a kariéru dětí.

S pomocí našich mentálních koučů se děti naučí, jak je důležitá disciplína, trpělivost, odhodlání a odolnost vůči tlaku. Díky tomu zvládnou děti náročné situace, které sport přináší, a stanou se vyrovnanými a úspěšnými sportovci se zdravým sebevědomím. Kontaktujte nás a získejte další informace, jak dosáhnout sportovních výsledků vašich dětí. Vytvoříme strategie a plány, které povedou k výsledkům a posílení jejich mentálního zdraví. V SMT ACADEMY se postaráme o to, abychom pomohli dětem využít jejich maximální potenciál ve sportu i v životě.