SMT Academy
menu

Pro Rodiče

Proč by měli rodiče řešit mentální přípravu sebe a svých dětí?

Kontaktovat SMT ACADEMY nebo přímo některého z našich LEKTORŮ.

Odkaz na celý rozhovor

PROČ řešit mentální přípravu?

Rodič je svým dětem vždy nejblíž. Naprostou většinu problémů nebo nezodpovězených otázek dokáže s dítětem řešit sám a je pro to přirozeně nejlepší. Stejně jako ale neexistuje recept na správnou výchovu, neexistuje ani žádný recept na situace a otázky, které se během výchovy objevují. Sport je jen jedno z prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, a ve kterém se může učit, projevovat i realizovat. Do období juniorského věku a plnoletosti je to hlavně rodič, kdo udává směr a kvalitu sportovního vývoje svého dítěte. A právě v těchto interakcích nastávají nové situace, se kterými ještě nemá zkušenosti ani rodič, ani děti. Mentální příprava pak pomáhá v různých ohledech tyto situace řešit, nebo se na ně dokázat připravit a předejít jim, a to z obou pohledů rodiče i dítěte.

JAK poznám, že mé dítě potřebuje mentální přípravu?

Jako rodič máte nejlepší šestý smysl na to rozpoznat, že něco není v pořádku. Zde je pár bodů, jak poznáte, že je správný čas na mentální přípravu:

 • Vaše dítě vám to již říká, jen to neslyšíte. Naslouchejte mu.
 • Máte pocit, že si přestáváte rozumět.
 • Sport vaše dítě přestává bavit, nebo se mu nedaří.
 • Chybí vám komunikace, nebo už dokonce došlo na první lhaní.

NEBO

 • Dítě se dostalo do nového týmu, oddílu nebo prostředí.
 • Výrazně se zvyšuje výkonnost a s tím nové překážky v kariérních otázkách.
 • Přichází do popředí finanční otázky, práce s externími lidmi nebo účast na nových soutěžích.
 • Věk a vývoj dítěte přináší svá specifika, o kterých se těžko hovoří.

Pokud vás tyto příklady oslovily nebo máte jiné otázky, doporučujeme navštívit naše WEBINÁŘE, nebo se ozvěte přes naše KONTAKTY.

CO mám dělat, když chci s mentální přípravou začít?

 1. První, co můžete udělat, je promluvit si s vaším dítětem a otevřeně se o věcech bavit. Většinu problémů zvládnete vyřešit sami, ani o tom nevíte.
 2. Poraďte se v rodině, zeptejte se na názor trenéra nebo rodičů jiných dětí. Často tak můžete najít odpovědi, které vás samotné nenapadnou.
 3. Pokud se vám nedostává potřebných odpovědí, nebo snad dostanete doporučení se mentální přípravou zabývat, náš TÝM LEKTORŮ je připraven vám pomoci.

Kontaktujte SMT Academy