JSEM VDĚČNÝ ZA SVÉ CHYBY!
Tak nám internetem zasfištělo hokejové video o výchově mladých hráčů. Seriál Do Minuty! reaguje po svém…
- Nedělej to!
- To nesmíš!
- Jak to můžeš takhle přihrát!
- Co děláš?
- Proč to tam dáváš?
- Ty vo.e, ten břídil to minul…
Ahoj trenére. Jistě znáš tato slovní spojení doprovázená povykem a také – a to je důležité – zvyšujícím se tlakem. A pak už to jede jako domeček z karet. Zvyšující se tlak a “hlasitá hrozba“ ve vzduchu utlumuje v hráči ochotu hru “zkoumat“, hledat možnosti, vymýšlet řešení, prostě přirozeně riskovat…
Víš, kdykoli je hráč kreativní a tvoří, je to spojeno s rizikem. S rizikem, že to nevyjde. Pokud tuto ochotu riskovat ve svém hráči udusíš, buď si jistý, že ti zůstane jen holá hra na “ne-riziko“. Takové to “hlavně ať nedostaneme gól“. Pak se divíme, že se na některé zápasy téměř nedá koukat, protože obě mužstva hrají na “ne-riziko“.
Řídí je strach z chyby.
Z koučovacích sezení s hráči vím – přesněji řečeno – že to není strach z chyby jako takové, ale z toho, co následuje nebo by mohlo následovat. U mladších hráčů je to strach z agresivity dospělého – nejsou ještě mentálně zdatní na to, aby nechali projít kritiku skrze sebe, aniž by v nich zanechala bolestnou stopu. U starších pak samozřejmě hrozby typu:
- nebudu hrát,
- nedostanu smlouvu,
- staří mě seřvou,
- klub mě vyhodí,
- okolí se mi bude smát.
Opakující se chování se změní v návyk „jednat ustrašeně“…
Velmi často – a je to velmi běžné – se stává problémem způsob, jakým komunikujeme o chybách sami se sebou.
- Dokážeš si odpustit?
- Dokážeš se povznést?
- Dokážeš se poučit?
- Dokážeš jít dál?
- Dokážeš chybu neopakovat?
- Dokážeš vytrvat a zkusit to znovu?
- Je nutné se vždy kritizovat?
Nechám už chybu stranou. Udělal jsem jich v životě víc než mnoho a kašlu na ně! Pomohly mi více než cokoli jiného směřovat svůj život tam, kde ho chci mít!!!!! Některé z nich jsou časem až komicky úsměvné, jiné tragicky zabolely, ale vyléčil je čas.
Pokud budeš chtít téma jako chyby, reakce na ně a komunikace o nich lépe prozkoumat, pak si domluv konzultaci s některým s lektorů SMT Academy.
Stejně jako chceš po hráčích, aby na sobě pracovali, tak sám zapracuj na tom, aby ti chyba sloužila a nebyla jen tvým nepřítelem.